Weather Forecast

Close
Advertisement
Cole Strand placed fourth in 300 hurdles at Hawley.
Cole Strand placed fourth in 300 hurdles at Hawley.
Eagle track teams brave elements
Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Perham, 56573
Perham Minnesota 222 2nd Avenue SE 56573

Both the boys and girls track teams in New York Mills completed three recent meets in less than perfect conditions.

At the John Riemer Invitational in Pillager, Brittin Roberts led the way with second place finishes in the 1600m run, 5:01.89 and the 3200m run, 10:40.00.

Advertisement
Advertisement

The 4x100m relay team, Cole Strand, Erik Tumberg, Cody Clarksean and Taylor Ericksrud took sixth place in a time of 52.39.

The girls 4x100 team, Kristy Koljonen, Izzy Clarksean, Brittany Israelson and Breanna Menze, had a strong third place finish in a time of 58.49.

Koljonen was fourth in the 100m dash in a time of 14.22 and third in the 100m hurdles, 18.65.

Menze finished seventh in the long jump at 13-5, while Mariah Novak took third in the 3200m, 12:49.00.

Roberts continued to make top five finishes at Barnesville where he was second in the 1600m, 4:58.63, and fifth in the 800m run, 2:15.93.

On the girls side, the Eagles were led by Brooke Hendrickx, who placed fourth in the 1600m, 6:00.58.

At the weekend meet in Hawley, Roberts continued to finish impressively, taking first in the 1600m, 4:58.29 and second in the 3200m, 10:34.87.

Strand also placed, taking fourth in the 300m hurdles, 47.72.

NY Mills boys at Pillager, Thursday, April 21.

Boys team results: Pillager 123, Becker 110, Pequot Lakes 79, Browerville/Eagle Valley 64, Pine River-Backus 51, Cromwell 40, Wadena-Deer Creek 24, Upsala-Swanville Area 24, Royalton 23, New York Mills 17.

Event results -- 1,600 run: 2. Roberts 5:01.89...3,200 run: 2. Roberts 10:40.00...4x100: 6. Strand, Tumberg, Clarksean, Ericksrud 52.39...4x200: 9. Strand, Hoffman, Lillis, Leiran 2:02.00... High jump: 8. Clarksean 5-0...Triple jump: 8. Clarksean 34-11.

Girls team results: Becker 138, Pequot Lakes 107, Pillager 86, Wadena-Deer Creek 77, Royalton 55, Cromwell 37, New York Mills 26, Upsala-Swanville Area 21, Browerville/Eagle Valley 4.

Event results -- 100m dash: 4. Koljonen 14.22...100 Im hurdles: 3. Koljonen 18.65...200m dash: 7. Israelson 30.35...3,200 run: 3. Novak 12:49...4x100: 3. Koljonen, Clarksean, Israelson, Menze 58.49...Long jump: 7. Menze 13-5... Discus: 6. Hendrickx 74-5...Shot put: 5. Hendrickx 26-10.5; 6. Roggenkamp 25-05.5.

NY Mills boys at Barnesville, Tuesday, April 26.

Boys event results -- 800 run: 5. Roberts 2:15.93...1600 run: 2. Roberts 4:58.63...300m hurdles: 6. Clarksean 48.63; 7. Strand 49.13... 100m hurdles: 8. Strand 19.22...Long jump: 6. Clarksean 17-7.75.

Girls vent results -- 100 Im hurdles: 5. Koljonen 18.28...100m dash: 9. Koljonen 14.07...1,600 run: 4. Hendrickx 6:00.58 ...4x100: 7. Koljonen, Clarksean, Hofland, Gelenau 1:01.47...800m run: 6. Hendrickx 2:46.94.

NY Mills boys at Hawley, Thursday, April 28.

Boys event results -- 1,600 run: 1. Roberts 4:55.29...3,200 run: 2. Roberts 10:34.87...300m hurdles: 4. Strand 47.72.

Advertisement
randomness