Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Football: Perham ranked No. 4 in first AP poll of the season

Email News Alerts
sports Perham, 56573
Perham Minnesota 222 2nd Avenue SE 56573

After a 2-0 start, the Perham football team is ranked No. 4 in Class 3A.

CLASS 6A 1 Eden Prairie (2-0) 2 Minnetonka (3-0) 3 East Ridge (2-0)

Advertisement
Advertisement

4 Lakeville North (2-0)

5 Totino-Grace (2-0)

6 Maple Grove (2-0)

7 Wayzata (1-1)

8 Mounds View (2-0)

9 Prior Lake (1-1)

10 Rosemount (1-1)

Others receiving votes: Stillwater, Blaine, Cretin-Derham Hall, Lakeville South, Osseo

CLASS 5A

1 Owatonna (2-0)

2 Mankato West (2-0)

3 Andover (2-0)

4 Brainerd (2-0)

5 Bemidji (2-0)

5 Rogers (2-0)

7 Chaska (2-0)

8 Mahtomedi (2-0)

9 Chisago Lakes Area (2-0)

10 St. Paul Central (2-0)

Others receiving votes: Bloomington Jefferson, Cambridge-Isanti, St. Thomas Academy, St. Michael-Albertville, Irondale, Spring Lake Park, Minneapolis Washburn, St. Cloud Apollo, St. Cloud Tech, Faribault, Monticello

CLASS 4A

1 Hutchinson (2-0)

2 South St. Paul (2-0)

3 Kasson-Mantorville (2-0)

4 Benilde-St. Margaret's (2-0)

5 Delano (2-0)

5 DeLaSalle (2-0)

5 Detroit Lakes (2-0)

8 Becker (1-1)

9 Byron (2-0)

10 Waseca (2-0)

Others receiving votes: Orono, Thief River Falls, Fridley, Cloquet, Blake, Stewartville

CLASS 3A

1 Blue Earth Area (2-0)

2 Rochester Lourdes (2-0)

3 New London-Spicer (2-0)

4 Perham (2-0)

5 Foley (2-0)

6 Jordan (2-0)

7 Fairmont (2-0)

8 St. Peter (2-0)

9 Tri-City United (2-0)

10 Belle Plaine (2-0)

Others receiving votes: Duluth Marshall, Two Harbors, Plainview/Elgin-Millville, Minnehaha Academy, Annandale, Columbia Heights 

CLASS 2A

1 Caledonia (2-0)

2 Moose Lake-Willow River (2-0)

3 Hawley (2-0)

4 Osakis (2-0)

5 Holdingford (2-0)

5 Barnesville (2-0)

7 Minneota/Lincoln HI (2-0)

8 Luverne (2-0)

9 Medford (2-0)

10 Maple Lake (2-0)

Others receiving votes: Sauk Centre, Concordia Academy-Roseville, Frazee, Jackson County Central, Martin County West, Paynesville

CLASS 1A

1 Mahnomen (2-0)

2 Dawson-Boyd (2-0)

3 Atwater-Cosmos-Grove City (2-0)

4 Sleepy Eye Saint Mary's (2-0)

5 St. Clair (2-0)

6 Springfield (2-0)

7 Barnum (2-0)

8 Belgrade-Brooten-Elrosa (2-0)

9 Adrian (2-0)

10 Blooming Prairie (2-0)

Others receiving votes: Upsala/Swanville, Rushford-Peterson, Bethlehem Academy, Mayer Lutheran, Royalton, Wabasso, Lake Park-Audubon, Braham

NINE-MAN

1 Clinton-Graceville-Beardsley (2-0)

2 Grand Meadow (2-0)

3 Goodridge/Grygla (2-0)

4 Kittson County Central (2-0)

5 Mountain Lake Area (2-0)

6 Wheaton/Herman-Norcross (2-0)

6 Edgerton/Ellsworth (2-0)

8 Spring Grove (2-0)

9 Ada-Borup (2-0)

10 South Ridge (2-0)

Others receiving votes: Verndale, Nicollet, Ely, Warren-Alvarado-Oslo, Onamia, Norman County East/Ulen-Hitterdal, Westbrook-Walnut Grove, Norman County East, Floodwood, Cass Lake-Bena, Lanesboro, Kelliher/Northome

Football polls courtesy of the Associated Press

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness