Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Rachel Nelson shot an 83 to finish fifth behind a quartet of Detroit Lakes golfers and lead Perham to a third place team finish and a trip to Walker for the Section 8AA meet June 4. Bob Williams/FOCUS

Girls golf: Nelson leads Perham to Section qualifying finish

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Perham, 56573
Perham Minnesota 222 2nd Avenue SE 56573

PARK RAPIDS -- One stroke can make all the difference in golf and one stroke is the reason the Perham girls golf team is advancing to sections.

Advertisement
Advertisement

The Perham golfers finished third at the Section 8AA south sub-section golf meet at Headwaters Golf Course in Park Rapids Wednesday.

Their combined team score of 391 was one stroke better than Fergus Falls and Wadena-Deer Creek, both turned in cards totaling 392.

The finish qualifies the Yellowjackets for the Section 8AA Championship meet at Longbow Golf Course in Walker, Monday, June 4.

Rachel Nelson was Perham's top finisher carding an 83 to finish fifth behind four golfers from defending state 2A runners-up Detroit Lakes.

The Lakers' Natalie Roth garnered medalist honors with a score of 74. Kate Smith finished second (78), Courtney Hedstrom finished third (79) and Trisa Hutchinson finished a stroke up on Nelson with an 82.

Perham's Rebecca Huus finished 14th with a 96. Destiny Mitchell cracked the top-20 with a 99.

Rounding out Perham's scoring was Elizabeth Sonnenberg and Lexi Richter with 113; Michaela Soule scored a 124.

Pelican Rapids finished a distant second place behind Detroit Lakes' team score of 313. The Vikings shot 374.

The top six individual golfers not on the top three qualifying teams also advance to sections.

Hawley's lone representative will be Paige Mattfeld (88); Wadena-Deer Creek will send two: Hope Theisen (89) and Heather Theisen (99); Nikki Ellingson and Caitlyn Nygaard, of Fergus Falls qualified with scores of 98. Erica Clark will represent Dilworth-Glyndon-Felton after scoring a 98 also.

8AA Sub-Section Tournament Girls Team Results:

*1. Detroit Lakes 313; *2. Pelican Rapids 374; *3. Perham 391; 4. Wadena-Deer Creek 392; 5. Fergus Falls 392; 6. Hawley/Ulen-Hitterdal 395; 7. D-G-F 426; 8. Breckenridge 609.

*Top three teams advance to Section 8AA meet.

Individual scores: Medalist: Natalie Roth (DL) 74; 2. Kate Smith (DL) 78; 3. Courtney Hedstrom (DL) 79; 4. Trisa Hutchinson (DL) 82; 5. Rachel Nelson (PER) 83.

Perham scores: Rachel Nelson 83, Becca Huus 96, Destiny Mitchell 99, Lexi Richter 113, Liz Sonnenberg 113, Michaela Soule 124.

Section Qualifiers: Paige Mattfeld (HUH) 88; Hope Theisen (WDC) 89; Nikki Ellingson (FF) 92; Caitlyn Nygaard (Fergus Falls) 98; Erica Clark (DGF) 98; Heather Theisen (WDC) 99,

Advertisement
Advertisement
Advertisement