Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Minnesota State Football Rankings

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Perham, 56573
Perham Minnesota 222 2nd Avenue SE 56573

Section Standings

Class 3A, Section 8

Team/Section Record/Overall

Pequot Lakes 2-0 2-0

East Grand Forks 1-0 1-1

Advertisement
Advertisement

Thief River Falls 1-0 1-1

Perham 1-0 1-1

Staples-Motley 0-1 1-1

Roseau 0-1 1-1

Park Rapids Area 0-1 0-2

Crookston 0-2 0-2

Games Friday

Pequot Lakes at East Grand Forks, 7 p.m.

Warroad at Staples-Motley, 7 p.m.

Crookston at Park Rapids Area, 7 p.m.

D-G-F at Perham, 7 p.m.

Roseau at Thief River Falls, 7 p.m.

Class 1A, Section 6

Team/Section Record/Overall

Royalton 1-0 2-0

Barnesville 1-0 2-0

Browerville 0-0 2-0

Upsala/Swanville Area 1-0 1-1

Pine River-Backus 0-0 1-1

Lake Park-Audubon 0-1 1-1

Pillager 0-1 1-1

Parkers Prairie 0-0 0-2

New York Mills 0-1 0-2

Games Friday

Barnesville at Red Lake County (at Oklee), 7 p.m.

Pine River-Backus at W-H-A, 7 p.m.

Upsala/Swanville Area at Parkers Prairie, 7 p.m.

Pillager at Browerville, 7 p.m.

Lake Park-Audubon at Fertile-Beltrami, 7 p.m.

New York Mills at Kerkhoven-Murdock-Sunburg, 7 p.m.

Ottertail Central at Royalton, 7 p.m.

Minnesota State Football Rankings

CLASS 5A

RK (LAST) TEAM (RECORD)

#1 (1) Eden Prairie Eagles (3-0)

2 (2) Cretin-Derham Hall (2-0)

3 (3) Wayzata (2-0)

4 (4) Mounds View (2-0)

5 (5) Blaine (2-0)

6 (10) Rosemount (2-0)

7 (9) Minnetonka (1-1)

8 (NR) Champlin Park (2-0)

9 (NR) Andover (2-0)

10 (NR) Brainerd (2-0)

Others receiving votes: Lakeville North, Hopkins, Stillwater, Edina, Rochester Century, Shakopee, East Ridge

Class 5A Ranking Provided By: Associated Press

CLASS 4A

RK (LAST) TEAM (RECORD)

#1 (1) Totino-Grace Eagles (2-0)

2 (2) St. Thomas Academy (2-0)

3 (3) Mankato West (2-0)

4 (4) Mahtomedi (2-0)

5 (T6) Rogers (2-0)

6 (T6) Sartell-St. Stephen (2-0)

7 (T8) Becker (2-0)

8 (T8) South St. Paul (2-0)

9 (10) Winona (2-0)

10 (NR) Grand Rapids (2-0)

Others receiving votes: Benilde-St. Margaret's, Waconia, Alexandria, Mankato East, Northfield, St. Paul Central, Chisago Lakes, Delano, St. Paul Como Park, Detroit Lakes, Bemidji, St. Michael-Albertville, Marshall

Class 4A Ranking Provided By: Associated Press

CLASS 3A

RK (LAST) TEAM (RECORD)

#1 (2) New London-Spicer Wildcats (2-0)

2 (3) Albany (2-0)

3 (4) Pequot Lakes (2-0)

4 (5) LeSueur-Henderson (2-0)

5 (NR) Dassel-Cokato (2-0)

6 (1) Glencoe-Silver Lake (1-1)

7 (NR) Rochester Lourdes (2-0)

8 (NR) Minneapolis North (2-0)

9 (NR) Minneapolis Washburn (2-0)

9 (NR) Norwood-Young America (2-0)

Others receiving votes: Holy Family Catholic, Fairmont, Belle Plaine/Holy Family Academy, St. Croix Lutheran, Kasson-Mantorville, Mora, St. Anthony, Virginia, Staples-Motley, Thief River Falls, Pine City, Foley, Breck, La Crescent, Milaca

Class 3A Ranking Provided By: Associated Press

CLASS 2A

RK (LAST) TEAM (RECORD)

#1 (1) Waterville-Elysian-Morristown Buccaneers (2-0)

2 (3) Eden Valley-Watkins (2-0)

3 (2) Luverne (2-0)

4 (4) Moose Lake-Willow River (2-0)

5 (5) Pierz (2-0)

6 (6) Southland (2-0)

7 (7) Caledonia (2-0)

8 (8) Dilworth-Glyndon-Felton (2-0)

9 (10) Jackson County Central (2-0)

10 (NR) Lewiston-Altura (2-0)

10 (NR) Breckenridge (2-0)

Others receiving votes: Triton, Ottertail Central, Tracy-Milroy-Balaton, Pelican Rapids, Warroad

Class 2A Ranking Provided By: Associated Press

CLASS 1A

RK (LAST) TEAM (RECORD)

#1 (1) Minneota Vikings (2-0)

2 (2) Fosston (2-0)

3 (3) Barnesville (2-0)

4 (5) Springfield (2-0)

5 (4) Mahnomen (2-0)

6 (6) Royalton (2-0)

7 (7) Browerville (2-0)

8 (8) Barnum (2-0)

9 (10) Wabasso (2-0)

10 (NR) Red Lake County (2-0)

Others receiving votes: Warren-Alvarado-Oslo, Blooming Prairie, Le Center, New Ulm Cathedral

Class 1A Ranking Provided By: Associated Press

CLASS 9-MAN

RK (LAST) TEAM (RECORD)

#1 (1) Stephen-Argyle Storm (2-0)

2 (2) Nicollet (2-0)

3 (3) Grand Meadow (2-0)

4 (4) Edgerton/Ellsworth (2-0)

5 (6) Clinton-Graceville-Beardsley (2-0)

6 (T7) Goodridge-Grygla (2-0)

7 (T7) McGregor (2-0)

8 (10) Underwood (2-0)

9 (9) Cherry (1-1)

10 (5) Kittson County Central (1-1)

Others receiving votes: Hills-Beaver Creek, Nevis, Mountain Iron-Buhl, Floodwood, Wheaton

Class 9-Man Ranking Provided By: Associated Press

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness