Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Finnja Becker had Perham's top finish with a win in the 100-backstroke at the Grand Rapids Invitational. Vance Carlson/Forum News Service

Perham fifth at Grand Rapids Invite

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Perham, 56573
Perham Minnesota 222 2nd Avenue SE 56573

GRAND RAPIDS — The Perham girls swimming and diving team finished fifth at the Grand Rapids Invitational.

Finnja Becker had Perham’s best finish, a first place time of 1:05.35 in the backstroke.

Advertisement
Advertisement

Natalie Murphy was runner-up in 50 (26.66) and 100 (57.46) freestyle. Becker was fifth in the 50-free (27.21).

Hannah Brady and Sierra Lynne placed second and third in diving.

Annika Werner dropped six seconds in her 500 freestyle time to 6:50.39.

The 400 free relay of Becker, Murphy, Anna Dale and Megan Tellinghuisen placed third with a time of  4:13.99

Anna Dale took seventh in 200 (2:19.68) and 500 (6:20.9) freestyle.

Grand Rapids Invite

Team Results

1. Grand Rapids 475, 2. Two Harbors-Silver Bay 379, 3. International Falls 355, 4. Proctor-Hermantown 282, 5. Perham 259, 6. Duluth Denfeld 216, 7. Chisolm 177, 8. Thief River Falls 167.

200 Free Relay - 1. Grand Rapids 2:01.31; 5. Perham (Becker, Wenaas, Murphy, Dale) 2:09.77; 12. Perham (Galbrecht, Nelson, Weber, Tellinghuisen) 2:17.91.

200 Freestyle - 1. Viren (GR) 1:58.09; 7. Anna Dale (PER) 2:19.68; 13. Tina Galbrecht (PER) 2:29.15;

200 I.M. - 1. Stern (P-H) 2:28.55; 14. Megan Tellinghuisen (PER) 2:58.17; 16. Justice Aus (PER) 3:11.17.

50 Freestyle - 1. Fynboh (TH-SB) 26.59; 2. Natalie Murphy (PER) 26.66; 5. Finnja Becker (PER) 27.21.

Diving - 1. Justus (GR) 224.0; 2. Hannah Brady (PER) 185.15; 3. Sierra Lynne (PER) 176.20.

100 Butterfly - 1. Bustrom (GR) 1:06.59; 10. Heidi Weber (PER) 1:19.30; 15. Aus (PER) 1:29.12.

100 Freestyle - 1. Viren (GR) 52.96; 2. Murphy (PER) 57.46; 15. Olivia Nelson (PER) 1:09.04.

500 Freestyle - 1. Mensinger (P-H) 5:34.97; 7. Dale (PER) 6:20.94; 13. Annika Werner (PER) 6:50.39.

200 Free Relay - 1. Grand Rapids 1:46.73; 11. Perham (Weber, Brady, Lynne, Nelson) 2:09.30; 13. Perham (Aus, Mayfield, Tellinghuisen, Werner) 2:09.30.

100 Backstroke - 1. Finnja Becker (PER) 1:05.35; 9. Galbrecht (PER) 1:16.09.

100 Breaststroke - 1. Fynboh (TH-SB) 1:15.86.

400 Free Relay - 1. Grand Rapids 3:57.05; 3. Perham (Becker, Dale, Murphy, Tellinghuisen) 4:13.99; 11. Perham (Aus, Weber, Galbrecht, Nelson) 4:44.39.

Advertisement
Advertisement
Advertisement