Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

State basketball rankings Feb. 4

Email News Alerts
sports Perham, 56573
Perham Minnesota 222 2nd Avenue SE 56573

The Minnesota high school girls’ basketball rankings as provided by Minnesota Basketball News. Records are through Feb. 4.

Advertisement
Advertisement

Class 4A

 1. Eastview (19-0)

 2. Hopkins (17-2)

 3. Centennial (13-3)

 4. White Bear Lake (17-1)

 5. Minnetonka (16-3)

 6. Eden Prairie (13-3)

 7. Bloomington Kennedy (14-5)

 8. Chaska (15-4)

 9. Park of Cottage Grove (13-4)

10. Roseville (15-3)

Class 3A

 1. Fergus Falls (16-0)

 2. Park Center (14-2)

 3. Marshall (16-1)

 4. Minneapolis Washburn (12-5)

 5. Albany (15-1)

 6. Monticello (15-4)

 7. Thief River Falls (17-1)

 8. Chisago Lakes (13-3)

 9. Alexandria (12-3)

10. New Prague (12-5)

Class 2A

 1. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (20-0)

 2. Kenyon-Wanamingo (18-1)

 3. Chatfield (15-0)

 4. Sauk Centre (12-2)

 5. Howard Lake-Waverly-Winsted (15-1)

 6. Pelican Rapids (15-1)

 7. New London-Spicer (14-2)

 8. Fairmont (19-3)

 9. Staples-Motley (12-4)

10. Braham (16-1)

Class 1A

 1. Minneota (19-0)

 2. Mountain Iron-Buhl (16-1)

 3. Ada-Borup (15-0)

 4. Goodhue (17-4)

 5. Lyle-Pacelli (16-0)

 6. Maranatha (12-5)

 7. North Woods (15-2)

 8. Mankato Loyola (16-2)

 9. Win-E-Mac (15-1)

10. Wabasso (17-0)

The Minnesota high school boys’ basketball rankings as provided by Minnesota Basketball News. Records are through Feb. 4.

 

Class 4A

 1. Apple Valley (20-1)

 2. Hopkins (19-1)

 3. Osseo (16-3)

 4. Champlin Park (17-2)

 5. Eden Prairie (15-4)

 6. Lakeville North (17-4)

 7. Cretin-Derham Hall (17-3)

 8. East Ridge (16-4)

 9. Minnetonka (13-7)

10. Robbinsdale Armstrong (14-4)

Class 3A

 1. St. Paul Johnson (18-2)

 2. DeLaSalle (13-3)

 3. Holy Family (19-2)

 4. Austin (16-3)

 5. Marshall (16-3)

 6. Totino-Grace (14-4)

 7. Waconia (14-6)

 8. Thief River Falls (17-2)

 9. Columbia Heights (13-4)

10. St. Paul Central (13-5)

Class 2A

 1. Esko (17-3)

 2. St. Cloud Cathedral (16-4)

 3. Barnum (18-1)

 4. Waseca (17-2)

 5. Crosby-Ironton (15-3)

 6. Braham (16-2)

 7. Annandale (12-6)

 8. Caledonia (18-1)

 9. St. James (15-4)

10. Redwood Valley (14-4)

Class 1A

 1. Belgrade-Brooten-Elrosa (18-1)

 2. Mountain Lake Area (18-1)

 3. Dawson-Boyd (17-0)

 4. Battle Lake (18-0)

 5. Rushford-Peterson (19-1)

 6. Southwest Minnesota Christian (16-2)

 7. Maranatha (17-1)

 8. Upsala (17-2)

 9. Ely (18-1)

10. Wheaton-Herman-Norcross (15-1)

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness