Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Statewide scores - Dec. 7

Email

Boys' Basketball

Perham 74, Crookston 54

Aitkin 75, East Central 17

Atwater-Cosmos-Grove City 89, Kimball 73

Barnum 60, Pillager 38

Advertisement

Belgrade-Brooten-Elrosa 70, Brandon-Evansville 26

Bethlehem Academy 47, Zumbrota-Mazeppa 40

Bigfork 73, Cherry 61

Bloomington Jefferson 47, Minnetonka 0

Buffalo Lake-Hector-Stewart 68, Minnesota Valley Lutheran 63

Byron 62, Rochester Lourdes 59

Canby 81, Lincoln HI 51

Carlton 59, Two Harbors 39

Champlin Park 92, White Bear Lake 74

Chaska 67, Holy Family Catholic 65

Chatfield 62, Pine Island 59, OT

Chisago Lakes 63, Duluth Denfeld 49

Columbia Heights 81, St. Paul Como Park 51

Concordia Academy-Roseville 65, North Branch 63

Cook County 53, McGregor 17

Cristo Rey Jesuit 68, Math and Science Academy 37

Crosby-Ironton 68, Detroit Lakes 60

Dawson-Boyd 78, Central Minnesota Christian 42

Deer River 67, Hill City 48

Dover-Eyota 44, Wabasha-Kellogg 32

Ely 90, North Woods 61

Esko 90, Silver Bay 36

Eveleth-Gilbert 64, Northeast Range 40

Faribault 47, Zumbrota-Mazeppa 40

Farmington 77, Hastings 38

Fosston 73, Lake Park-Audubon 42

Fridley 79, Eagan 0

Glencoe-Silver Lake 80, Watertown-Mayer 63

Heritage Christian Academy 79, St. Agnes 53

Hinckley-Finlayson 78, Rush City 63

Holy Angels 60, Benilde-St. Margaret's 46

Irondale 59, Mounds View 57

Jordan 58, Southwest Christian (Chaska) 40

Kenyon-Wanamingo 68, New Richland-H-E-G 50

Kittson County Central 54, North Border, N.D. 43

Lakeview 65, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 29

Lakeville North 71, Edina 59

Lakeville South 71, Wayzata 61

Lanesboro 77, Grand Meadow 36

Littlefork-Big Falls 52, Chisholm 49

Luverne 62, Jackson County Central 56

Mabel-Canton 60, LeRoy-Ostrander 51

MACCRAY 76, Renville County West 32

Mahnomen 63, Waubun 54

Maple Lake 75, Lester Prairie/Holy Trinity 73

Melrose 95, Albany 54

Menahga 65, Sebeka 60

Minneapolis South 63, St. Anthony 49

Minneapolis Washburn 74, Hill-Murray 63

Montevideo 64, Lac qui Parle Valley 25

Morris Area/Chokia-Alberta 60, Minnewaska 48

Mountain Iron-Buhl 59, Mesabi East 45

New Life Academy 74, Breck 72

New London-Spicer 71, Benson 53

Northern Freeze 74, Roseau 55

Onamia 67, Ogilvie 55

Owatonna 69, Faribault 30

PACT Charter 48, FAIR School 37

Park (Cottage Grove) 51, South St. Paul 25

Park Christian (Moorhead) 74, Norman County East 35

Pequot Lakes 57, Wadena-Deer Creek 51

Perham 74, Crookston 54

Pierz 53, Paynesville 47

Providence Academy 73, Christ's Household of Faith 52

Rochester John Marshall 75, St. Thomas Academy 44

Russell-Tyler-Ruthton 70, Minneota 54

Schaeffer Academy 66, Hope Lutheran 54

Sibley East 74, G-F-W 47

Sleepy Eye 49, Nicollet 36

Sleepy Eye St. Mary's 102, Springfield 86

South Ridge 100, Nashwauk-Keewatin 88

Southland 60, Triton 59

Spring Grove 76, Lyle/Austin Pacelli 43

Spring Lake Park 77, Rogers 68

St. Cloud Apollo 58, Monticello 44

St. Louis Park 69, East Ridge 62

St. Paul Highland Park 93, Minneapolis Roosevelt 75

Tracy-Milroy-Balaton 70, Murray County Central 34

Tri-City United 61, Medford 36

Upsala 81, Long Prairie-Grey Eagle 61

Wabasso 53, New Ulm Cathedral 40

Walker-Hackensack-Akeley 75, Northland 48

Waseca 78, St. James Area 60

Win-E-Mac 57, Blackduck 46

Winona 71, Mankato East 63

Worthington 72, Windom 64

Zimmerman 80, Cloquet 79, 4OT

Bemidji Tournament

East Grand Forks 74, Bemidji 73

St. Cloud Cathedral 80, Grand Rapids 73

Maple River Tournament

First Round

Litchfield 54, Hayfield 45

Maple River 65, Cannon Falls 55

Northland Community College Tournament

Seventh Place

Stephen-Argyle 68, Sacred Heart 50

Fifth Place

Badger-Greenbush-Middle River 70, Red Lake County 45

Third Place

Goodridge/Grygla-Gatzke 56, Fertile-Beltrami 50

Championship

Red Lake 63, Ada-Borup 60

Girls' Basketball

Breckenridge 53, Perham 42

Henning 64, New York Mills 51

Adrian 52, Ellsworth 39

Aitkin 55, Deer River 24

Alden-Conger 56, Mankato Loyola 43

Annandale 55, Albany 51

Ashland, Wis. 51, Cloquet 38

Badger-Greenbush-Middle River 52, Red Lake Falls 25

Belle Plaine 65, LeSueur-Henderson 29

Benilde-St. Margaret's 45, Duluth East 42

Bethlehem Academy 83, Janesville-Waldorf-Pemberton 34

Blooming Prairie 55, Randolph 29

Bloomington Kennedy 82, Chanhassen 79

Breckenridge 53, Perham 42

Browerville 54, West Central 41

Byron 64, Lake City 39

Calvin Christian 30, Community of Peace 27

Cedar Mountain/Comfrey 57, G-F-W 29

Clearbrook-Gonvick 57, Bagley 49

Crookston 85, Stephen-Argyle 48

Dassel-Cokato 54, Kimball 32

DeLaSalle 72, Hill-Murray 52

East Ridge 64, Irondale 43

Eastview 58, Park (Cottage Grove) 43

Eden Valley-Watkins 57, Atwater-Cosmos-Grove City 43

Edina 49, White Bear Lake 35

Esko 90, Silver Bay 11

Fargo South, N.D. 63, Moorhead 60, OT

Fergus Falls 51, St. Cloud Tech 42

Floodwood 51, Barnum 40

Foley 50, Rockford 46

Fridley 62, St. Paul Harding 28

Fulda 66, Red Rock Central 41

Goodridge/Grygla-Gatzke 52, Red Lake County 25

Granada-Huntley-East Chain 55, Cleveland 36

Grand Meadow 53, Lanesboro 43

Hastings 57, New Life Academy 51

Hawley 53, Barnesville 45

Hayfield 66, Triton 43

Henning 64, New York Mills 51

Hermantown 73, Duluth Marshall 16

Hills-Beaver Creek 58, Edgerton 51

Holy Angels 76, Henry Sibley 41

Hope Lutheran 61, Schaeffer Academy 54

Hopkins 64, New Prague 46

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 74, Hancock 63

Lake Crystal-Wellcome Memorial 47, Madelia 35

Lakeville North 54, Eden Prairie 34

Lakeville South 55, Red Wing 51

Long Prairie-Grey Eagle 71, St. John's Prep 44

Luverne 54, Jackson County Central 44

Mabel-Canton 62, LeRoy-Ostrander 34

Mahnomen 64, Waubun 59

Mayer Lutheran 44, Sibley East 32

McGregor 73, Cook County 46

Minneapolis Washburn 72, Becker 51

Minneota 69, Yellow Medicine East 18

Minnesota Valley Lutheran 53, Buffalo Lake-Hector-Stewart 41

Minnetonka 61, Maple Grove 53

Montevideo 41, Lac qui Parle Valley 34

Murray County Central 77, Westbrook-Walnut Grove 62

New London-Spicer 61, Howard Lake-Waverly-Winsted 60

New Richland-H-E-G 76, United South Central 32

Nicollet 41, Sleepy Eye 36

Norwood-Young America 76, Tri-City United 40

Ogilvie 51, Onamia 29

Ortonville 60, Clinton-Graceville-Beardsley 49

Osakis 57, Royalton 27

Owatonna 54, Austin 46

Pelican Rapids 67, Frazee 53

Pine Island 71, La Crescent 55

Plainview/Elgin-Millville 49, Rochester Lourdes 45

Proctor 52, Virginia 50

Red Lake Falls 56, Fertile-Beltrami 28

Redwood Valley 42, Pipestone 32

Rochester Century 71, Mankato East 48

Rochester Mayo 53, Winona 50

Rocori 48, Willmar 37

Roseville 63, Wayzata 57

Sauk Centre 64, BOLD 51

Sebeka 66, Menahga 60

Sleepy Eye St. Mary's 56, Springfield 48

Spring Grove 65, Lyle/Austin Pacelli 64

St. Agnes 53, Heritage Christian Academy 31

St. Charles 56, Rushford-Peterson 33

St. Cloud Apollo 70, Sauk Rapids-Rice 67

St. Croix Lutheran 41, Breck 40

St. Peter 58, New Ulm 18

Staples-Motley 88, Park Rapids 36

Stewartville 60, Kenyon-Wanamingo 55

Thief River Falls 87, Pequot Lakes 72

Trinity 48, St. Paul Academy 46

Underwood 70, Brandon-Evansville 42

Verndale 72, Bertha-Hewitt 63

Wabasso 62, New Ulm Cathedral 37

Waseca 67, St. James Area 40

Waterville-Elysian-Morristown 47, Medford 35

Worthington 77, Windom 68

Zumbrota-Mazeppa 53, Winona Cotter 52, OT

Fosston Tournament

Fosston 81, Roseau 61

Championship

Win-E-Mac 77, Sacred Heart 42

Wrestling

New York Mills Quadrangular

New York Mills 48, Staples-Motley 6

New York Mills 49, Fosston/Bagley 24

New York Mills 64, United Clay Becker 15

Apple Valley 39, Kasson-Mantorville 20

Belgrade-Brooten-Elrosa 43, BOLD 27

Cambridge-Isanti 49, Rosemount 18

Coon Rapids 39, Blaine 30

Elk River 52, Robbinsdale Armstrong 25

Fairmont/Martin County West 54, River Valley 21

Minneapolis Southwest 54, Minneapolis Roosevelt 15

Mounds View 33, Champlin Park 31

New Prague 66, Richfield/Edina 4

Pine City/Hinckley-Finlayson 42, Cloquet/Esko 25

Rochester Mayo 42, Plainview-Elgin-Millville 30

Shakopee 36, Hastings 35

St. Michael-Albertville 41, Simley 21

St. Paul Central 66, Brooklyn Center/Concordia Academy 18

St. Paul Highland Park 38, Cretin-Derham Hall 29

United South Central 45, LeSueur-Henderson 22

Hutchinson Quadrangular

Hutchinson 48, New Ulm 18

New Ulm 37, Mankato East 36

Scott West 42, Hutchinson 19

Scott West 62, Mankato East 12

Scott West 74, New Ulm 0

Maple Grove Triangular

Anoka 36, Centennial 24

Anoka 60, Maple Grove 12

New York Mills Quadrangular

New York Mills 48, Staples-Motley 6

New York Mills 49, Fosston/Bagley 24

New York Mills 64, United Clay Becker 15

Northfield Quadrangular

Bloomington Kennedy 45, Northfield 27

Eastview 31, Bloomington Kennedy 27

Eastview 42, Northfield 36

Henry Sibley 46, Bloomington Kennedy 30

Henry Sibley 49, Northfield 25

Henry Sibley 51, Eastview 21

Paynesville Triangular

MAHACA 38, Paynesville 33

Paynesville 45, Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 27

Willmar Tournament

Kerkhoven-Murdock-Sunburg, 216

Willmar, 211.5

Quad City, 137.5

Benson, 135

Montevideo, 118.5

Eden Valley-Watkins, 94

Sauk Centre/Melrose, 86

St. Cloud Tech, 81

Minnewaska, 75

Zumbrota-Mazeppa Triangular

Goodhue 45, Pine Island 30

Zumbrota-Mazeppa 48, Goodhue 26

Aitkin 75, East Central 17

Atwater-Cosmos-Grove City 89, Kimball 73

Barnum 60, Pillager 38

Belgrade-Brooten-Elrosa 70, Brandon-Evansville 26

Bethlehem Academy 47, Zumbrota-Mazeppa 40

Bigfork 73, Cherry 61

Bloomington Jefferson 47, Minnetonka 0

Buffalo Lake-Hector-Stewart 68, Minnesota Valley Lutheran 63

Byron 62, Rochester Lourdes 59

Canby 81, Lincoln HI 51

Carlton 59, Two Harbors 39

Champlin Park 92, White Bear Lake 74

Chaska 67, Holy Family Catholic 65

Chatfield 62, Pine Island 59, OT

Chisago Lakes 63, Duluth Denfeld 49

Columbia Heights 81, St. Paul Como Park 51

Concordia Academy-Roseville 65, North Branch 63

Cook County 53, McGregor 17

Cristo Rey Jesuit 68, Math and Science Academy 37

Crosby-Ironton 68, Detroit Lakes 60

Dawson-Boyd 78, Central Minnesota Christian 42

Deer River 67, Hill City 48

Dover-Eyota 44, Wabasha-Kellogg 32

Ely 90, North Woods 61

Esko 90, Silver Bay 36

Eveleth-Gilbert 64, Northeast Range 40

Faribault 47, Zumbrota-Mazeppa 40

Farmington 77, Hastings 38

Fosston 73, Lake Park-Audubon 42

Fridley 79, Eagan 0

Glencoe-Silver Lake 80, Watertown-Mayer 63

Heritage Christian Academy 79, St. Agnes 53

Hinckley-Finlayson 78, Rush City 63

Holy Angels 60, Benilde-St. Margaret's 46

Irondale 59, Mounds View 57

Jordan 58, Southwest Christian (Chaska) 40

Kenyon-Wanamingo 68, New Richland-H-E-G 50

Kittson County Central 54, North Border, N.D. 43

Lakeview 65, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 29

Lakeville North 71, Edina 59

Lakeville South 71, Wayzata 61

Lanesboro 77, Grand Meadow 36

Littlefork-Big Falls 52, Chisholm 49

Luverne 62, Jackson County Central 56

Mabel-Canton 60, LeRoy-Ostrander 51

MACCRAY 76, Renville County West 32

Mahnomen 63, Waubun 54

Maple Lake 75, Lester Prairie/Holy Trinity 73

Melrose 95, Albany 54

Menahga 65, Sebeka 60

Minneapolis South 63, St. Anthony 49

Minneapolis Washburn 74, Hill-Murray 63

Montevideo 64, Lac qui Parle Valley 25

Morris Area/Chokia-Alberta 60, Minnewaska 48

Mountain Iron-Buhl 59, Mesabi East 45

New Life Academy 74, Breck 72

New London-Spicer 71, Benson 53

Northern Freeze 74, Roseau 55

Onamia 67, Ogilvie 55

Owatonna 69, Faribault 30

PACT Charter 48, FAIR School 37

Park (Cottage Grove) 51, South St. Paul 25

Park Christian (Moorhead) 74, Norman County East 35

Pequot Lakes 57, Wadena-Deer Creek 51

Perham 74, Crookston 54

Pierz 53, Paynesville 47

Providence Academy 73, Christ's Household of Faith 52

Rochester John Marshall 75, St. Thomas Academy 44

Russell-Tyler-Ruthton 70, Minneota 54

Schaeffer Academy 66, Hope Lutheran 54

Sibley East 74, G-F-W 47

Sleepy Eye 49, Nicollet 36

Sleepy Eye St. Mary's 102, Springfield 86

South Ridge 100, Nashwauk-Keewatin 88

Southland 60, Triton 59

Spring Grove 76, Lyle/Austin Pacelli 43

Spring Lake Park 77, Rogers 68

St. Cloud Apollo 58, Monticello 44

St. Louis Park 69, East Ridge 62

St. Paul Highland Park 93, Minneapolis Roosevelt 75

Tracy-Milroy-Balaton 70, Murray County Central 34

Tri-City United 61, Medford 36

Upsala 81, Long Prairie-Grey Eagle 61

Wabasso 53, New Ulm Cathedral 40

Walker-Hackensack-Akeley 75, Northland 48

Waseca 78, St. James Area 60

Win-E-Mac 57, Blackduck 46

Winona 71, Mankato East 63

Worthington 72, Windom 64

Zimmerman 80, Cloquet 79, 4OT

Bemidji Tournament

East Grand Forks 74, Bemidji 73

St. Cloud Cathedral 80, Grand Rapids 73

Maple River Tournament

First Round

Litchfield 54, Hayfield 45

Maple River 65, Cannon Falls 55

Northland Community College Tournament

Seventh Place

Stephen-Argyle 68, Sacred Heart 50

Fifth Place

Badger-Greenbush-Middle River 70, Red Lake County 45

Third Place

Goodridge/Grygla-Gatzke 56, Fertile-Beltrami 50

Championship

Red Lake 63, Ada-Borup 60

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness