Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Sub-Section Finals Tales of the Tape

Email News Alerts
sports Perham, 56573
Perham Minnesota 222 2nd Avenue SE 56573

Sub-Section Finals Tales of the Tape

8AA South #1-Perham Yellowjackets versus 8AA South #2-Pequot Lakes Patriots

At Park Rapids Middle School, Tuesday, March 15, 7 p.m.

Advertisement
Advertisement

Overall records

Perham 26-1

Pequot Lakes 24-4

Conference records

Perham 11-1, Heart O' Lakes Co-Champions with Pelican Rapids

Pequot Lakes 9-1, Mid-State Co-Champions with Detroit Lakes

Section 8AA records:

Perham 14-1

Pequot Lakes 11-1

Tuesday night records

Perham 11-0

Pequot Lakes 6-2

Points for:

Perham 66.1

Pequot Lakes 68.7

Points against:

Perham 39.1

Pequot Lakes 50.0

Streak:

Perham Won 14

Pequot Lakes Won 12

QRF rank*:

Perham No. 2

Pequot Lakes No. 5

State rank:

Perham No. 6

Pequot Lakes No. 4

Head to Head:

Perham 64, Pequot Lakes 60 at Perham, January 4.

Losses:

Perham Pelican Rapids, 52-47 OT.

Pequot Lakes Grand Rapids 64-62, Perham 64-60, LIttle Falls 73-58, Detroit Lakes 73-66.

Road to the sub-section final:

Perham defeated Frazee 77-28, Hawley 65-59 OT

Pequot Lakes defeated Wadena-Deer Creek 65-41, Pelican Rapids 70-65

***

8AA North #1-Bagley Flyers versus 8AA North #2-Thief River Falls Prowlers

At Crookston, Tuesday, March 15, 7 p.m.

Overall records

Bagley 27-2

Thief River Falls 20-7

Conference records

Bagley 10-0, Pine to Prairie North Champions

Thief River Falls 6-1, Northwest Champions

Section 8AA records

Bagley 10-0

Thief River Falls 13-3

Tuesday night records

Bagley 8-0

Thief River Falls 7-3

Points for:

Bagley 77.8

Thief River Falls 59.4

Points against:

Bagley 54.6

Thief River Falls 48.6

Streak:

Bagley Won 4

Thief River Falls Won 3

QRF rank*:

Bagley No. 35

Thief River Falls No. 13

State rank:

Bagley NR

Thief River Falls NR

Head to Head:

Bagley 78, Thief River Falls 64 at Bagley, January 7.

Losses:

Bagley Ulen-Hitterdal 65-60, Ada-Borup 80-74 3OT.

Thief River Falls Moorhead 69-67, East Grand Forks 48-45, Bagley 78-64, Bemidji 67-42, Pequot Lakes 63-39, Fergus Falls 55-52, Bemidji 67-37.

Road to the sub-section final:

Bagley defeated Red Lake 87-67, East Grand Forks 54-47.

Thief River Falls defeated Walker-Hackensack-Akeley 76-20, Crookston 55-44.

*The Quality Results Formula (QRF) was created to try and rank teams from different parts of the state.

Each game is given an individual QRF (iQRF) based four things (listed in order of importance)

Win or Loss; Opponent wins; Class differential between the teams; Margin of victory (or defeat) with a cap on both ends.

Courtesy Minnesota-Scores.net

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness