Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Swimmers fourth at Brainerd Invite, second at Moorhead

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Perham, 56573
Perham Minnesota 222 2nd Avenue SE 56573

Zach Langendorfer was Perham's only event winner taking first in the 100-yard breaststroke to lead Perham to a fourth place finish at the Brainerd Invitational, Thursday, Dec. 29.

Advertisement
Advertisement

Brainerd was the top school of the five competing with a score of 663, followed by Monticello-558; Melrose/Sauk Centre-382, Perham-314 and Bemidji-203.

"The boys are doing great for this point in the season," Head Coach Sheri Ressler said.

Langendorfer also finished fourth in the 200-yard IM relay in a time of 2:17.74.

Jayden Cullen added a fourth place finish in the 500-yard freestyle, 5:29.30. Tyler Schneider of Brainerd won the event in 5:21.06. Cullen also finished sixth in the 200-yard freestyle in 2:01.93. Monticello's Paul Fair finished in the top spot in a time of 1:50.00.

Matt Shipman added the final top five individual finish in the 50-freestyle in a time of 24.65, 1.55 seconds behind winner Jack Fair, of Monticello.

The 200-yard medley relay team (Cullen, Langendorfer, Randy Swanson and Shipman) were fourth in 1:52.27.

Shipman, Langendorfer and Cullen teamed up with Mark Murphy for a fifth place finish in the 200-freestyle relay in 1:42.69.

Jackets second to Lakers at Moorhead>/b>

Tuesday at Moorhead, the Jackets again came away with one event winner in a second place finish behind Detroit Lakes and ahead of the host Spuds.

Jayden Cullen was back where he has become accustomed, finishing first in the 500-yard freestyle. His time of 5:28.94 was two and one-half seconds better than DL's Brandon Olson in second.

Chad Hofland, fourth, Todd Brown, fifth, and Jonathon Siira, seventh, made it four Jackets in the top seven.

Cullen led the way in the 200-freestyle in second place. Four Perham swimmers (Ben Sullivan, Todd Brown and Kevin Thompson), in total, finished top six.

While first place was just out of reach for Perham, aside from Cullen's finish, Perham took eight second place finishes.

The 200-yard medley relay team was second to DL in 1:54.24.

Langendorfer was second in the 200-IM, 2:18.47, and the 100-breaststroke 1:02.36.

Matt Shipman was runner up in the 50-free, 24.81.

Paul Swanson had a pair of seconds, 1:07.99 in the 100-breaststroke and 1:06.67 in the 100-butterfly.

The 200-freestyle relay team was second to DL in a time of 1:14.85, compared to the Lakers' 1:40.11.

Section qualifiers:

*Chad Hofland qualified for Sections in the 200 IM at Brainerd and in the 500 Free at Moorhead.

*Zach Langendorfer qualified for Sections in the 200 IM.

*Paul Swanson qualified for Sections in the 100 Backstroke at Moorhead.

*Keeghan Hurley broke the school record in the 500 Freestyle.

"That makes eight boys that have qualified for Sections so far already, many have qualified in more than one event," Ressler said.

Perham at Brainerd Invitational, Thursday, Dec. 29.

Brainerd 663, Monticello 558, Melrose/Sauk Centre 382, Perham 314, Bemidji 203.

Jacket event results --

200-yard medley relay: 4. Perham A (Jayden Cullen, Zach Langendorfer, Randy Swanson, Matt Shipman) 1:52.27; 8. Perham B (Chad Hofland, Mark Murphy, Paul Swanson, Troy Brown) 2:02.74.

200 freestyle: 6. Jayden Cullen 2:01.93; 15. Ben Sullivan 2:14.43; 17. Kevin Thompson 2:19.45; 20. Alexander Eggert 2:45.45.

200 IM: 4. Langendorfer 2:17.74; 11. C. Hofland 2:31.75; 12. M. Murphy 2:35.56; 13. Leighton Covington 2:37.88.

50 freestyle: 5. M. Shipman 24.65; 14. Troy Brown 27.41; 17. Andrew Cullen 30.61.

100 butterfly: 6. P. Swanson 1:05.38; 10. R. Swanson 1:06.59.

100 freestyle: 6. M. Shipman 55.78; 11. Troy Brown 1:01.62; 18. A. Cullen 1:13.22; 19. Austin Gray 1:20.46.

500 freestyle: 4. J. Cullen 5:29.30; 14. Ben Sullivan 6:10.32; 16. Todd Brown 6:27.81; 17. J. Siira 6:30.97.

200 freestyle relay: 5. Perham A (M. Shipman, M. Murphy, Z. Langendorfer, J. Cullen) 1:42.69; 9. Perham B (P. Swanson, Troy Brown, L. Covington, B. Sullivan) 1:51.139.

100 backstroke: 9. R. Swanson 1:10.61; 10. C. Hofland 1:11.31; 16. J. Siira 1:19.20.

100 breaststroke: 1. Z. Langendorfer 1:07.83; 102. M. Murphy 1:16.58; 15. Todd Brown 1:30.51; 18. A. Eggert 1:38.30.

400 freestyle relay: 7. Perham A (P. Swanson, B. Sullivan, R. Swanson, C. Hofland) 4:07.00; 8. Perham B (L. Covington, K. Thompson, A. Gray, J. Siira) 4:29.50.

Perham at Moorhead Triangular, Tuesday, Jan. 3.

Detroit Lakes 517, Perham 441.5, Moorhead 257.5.

Jacket event results --

200-yard medley relay: 2. Perham A (R. Swanson, Zach Langendorfer, P. Swanson, Matt Shipman) 1:54.24; 4. Perham B (Chad Hofland, Mark Murphy, Curtis Swanson, Joshua Young) 2:07.51.

200 freestyle: 2. Jayden Cullen 2:01.69; 4. Ben Sullivan 2:14.43; 5. Todd Brown 2:20.75; 6. Kevin Thompson 2:21.00.

200 IM: 2. Langendorfer 2:18.47; 5. M. Murphy 2:35.26; 7. C. Hofland 2:37.15; 13. Leighton Covington 2:41.79.

50 freestyle: 2. M. Shipman 24.81; 14. Troy Brown 27.86; 9. J. Siira 29.55; 11. Andrew Cullen 41.48.

100 butterfly: 2. P. Swanson 1:06.67; 3. R. Swanson 1:07.66; 6. C. Swanson 1:16.80.

100 freestyle: 4. M. Shipman 55.92; 6. J. Young 1:00.60; 7. B. Sullivan 1:01.14; 9. Troy Brown 1:02.47.

500 freestyle: 1. J. Cullen 5:28.94; 4. C. Hofland 5:59.90; 5. Todd Brown 6:22.74; 7. J. Siira 6:53.84.

200 freestyle relay: 2. Perham A (M. Shipman, M. Murphy, Z. Langendorfer, J. Cullen) 1:41.85; 3. Perham B (J. Young, Troy Brown, L. Covington, B. Sullivan) 1:51.03.

100 backstroke: 2. P. Swanson 1:07.68; 3. R. Swanson 1:11.82; 4. C. Swanson 1:12.86; 6. K. Thompson 1:17.15.

100 breaststroke: 1. Z. Langendorfer 1:07.83; 5. Mark Murphy 1:17.58; 6. L. Covington 1:19.57; 8. J. Young 1:23.92.

400 freestyle relay: 3. Perham A (J. Cullen, B. Sullivan, C. Hofland, R. Swanson) 4:04.61; 4. Perham B (P. Swanson, T. Brown, J. Siira, K. Thompson) 4:16.45.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness