Weather Forecast

Close
Advertisement
No. 10AA William Parks (182) had an impressive weekend going 4-0 at the Cambridge-Isanti Bluejacket Duals. File Photo

Wrestlers place fifth at Bluejacket Duals

Email

The No. 9AA Yellowjackets placed fifth at the Cambridge-Isanti Bluejacket Duals in a tough field of four Class 3A schools and the best Division Two school from Wisconsin on Saturday.

Advertisement

The host No. 6AAA Bluejackets defeated Ellsworth, the No. 1-ranked team in Wisconsin Division Two, 43-12 in the championship.

Moorhead defeated Mora 54-12 for third place.

Perham defeated Class 3A Forest Lake 48-20 for fifth place and Andover defeated North Branch 48-26 for seventh place.

Perham split four matches losing a close 38-31 match to Mora to open the tournament. The Jackets followed that up with a 48-15 victory over North Branch.

The reward for that win was a match-up with Ellsworth, in which the Jackets hung with Wisconsin’s top-ranked squad in a 41-24 loss, setting up the fifth place win over Forest Lake.

No. 10AA 182-pounder William Parks led the way for Perham winning all four of his matches, three by fall. Parks pinned Mora’s Colton Smith in 90 seconds, won a 5-1 decision over North Branch’s Tristan LaBelle, pinned Ellsworth’s Brandon WanderMarlas at 4:43 and Forest Lake’s Will Rivard at 4:40 to wrap up his perfect day.

Ben Nelson (113-pounds), and Chase Curtis (120) were both 3-1 on the day with three pins.

Patrick Glynn (160) won three of his four matches, all by decision.

Dylan Fudge (106), Sam Pirrotta (126), Tyler Fudge (132), Dylan Perrine (138), Cole Schmitz (170), and Trent Jahnke (195) all went 2-2 on the day.

Jahnke recorded Perham’s second-fastest pin sticking Forest Lake’s Jack Davis in 50 seconds.

Both victories by Schmitz were pins. Dylan Fudge, Pirrotta, Tyler Fudge and Perrine all had one win by fall.

Heavyweight Jesse Bucholz was 1-1 in two matches with a pin and received two forfeits.

Perham gained some tough, but useful experience facing seven ranked Wisconsin wrestlers in the loss to Ellsworth.

Chase Curtis squared off with No. 10 Anders Lantz in a close 7-4 defeat.

Sam Pirrotta took on No. 1 Jens Lantz scoring 11 points in a 21-11 defeat.

Dylan Perrine took No. 6 Brad Cain to the third period before being pinned at 5:14.

Patrick Glynn was pinned at 2:59 by No. 1 Gable Frandsen.

Cole Schmitz was pinned by No. 2 Logan Kemmerer at 1:09.

Jesse Klatt lost a 10-3 decision to No. 11 Brock Steldt.

Jesse Bucholz got a big pin, and Perham’s quickest of the day at 42 seconds, over No. 10 (220 pounds) Ken Stowe.

Perham (15-7) returns home for a big Section 8AA matchup with Pequot Lakes/Pine River-Backus (14-1) Tuesday evening (Jan. 21) at 7:30 p.m. at PWMS.

1st Place
No. 6-3A Cambridge-Isanti 43 No. 1-Div. 2 Ellsworth WI 12
3rd Place
Moorhead 54 Mora 12
5th Place
No. 9-2A Perham 48 Forest Lake 20
7th Place
Andover 48 North Branch 26
Round 1 - Pool A
Cambridge-Isanti 49 Forest Lake 27
Moorhead 58 Andover 18
Round 2 - Pool A
Cambridge-Isanti 59 Andover 15
Moorhead 52 Forest Lake 18
Round 3 - Pool A
Cambridge-Isanti 55 Moorhead 6
Forest Lake 47 Andover 27
Round 1 - Pool B
Ellsworth WI 61 North Branch 13
Mora 38 Perham 31
Round 2 - Pool B
Perham 48 North Branch 15
Ellsworth 44 Mora 25
Round 3 Pool B
Mora 45 North Branch 30
Ellsworth WI 41 Perham 24

Fifth Place - Perham 48, Forest Lake 20

106 Dylan Fudge (PER) Fall Harley Elling (FL) 1:18

113 Ben Nelson (PER) Fall Mathias Waskey (FL) 3:47

120 Chase Curtis (PER) Fall Job Walmsey (FL) 3:32

126 Sam Pirrotta (PER) Fall Tanner Wiese (FL) 1:38

132 Trevor Wiese (FL) Dec. Tyler Fudge (PER) 7-4

138 Dylan Perrine (PER) Dec. Dustin Nyblom (FL) 8-2

145 James Pleski (FL) Maj. Dec. Colin Nietzke (PER) 14-5

152 Thomas Lillquist (FL) Maj. Dec. Jacob Monson (PE)R 9-0

160 Patrick Glynn (PER) Dec. Joe Rydel (FL) 7-4

170 Luke Niemczyk (FL) Fall Cole Schmitz (PER) 5:16

182 William Parks (PER) Fall Will Rivard (FL) 4:40

195 Kyle Winberg (FL) Dec. Jesse Klatt (PER) 4-0

220 Trent Jahnke (PER) Fall Jack Davis (FL0 :50

285 Jesse Bucholz (PER) Won by Forfeit

Round 1 – Pool B - Mora 38, Perham 31

106 Dylan Fudge (PER) Maj. Dec. Patrick Ruettimann (MOR) 13-5

113 Thomas Hischer (MOR) Fall Ben Nelson (PER) :22

120 Chase Curtis (PER) Fall K. Dzuriz (MOR) 2:52

126 Drew VanVleet (MOR) Dec. Sam Pirotta (PER) 2-0

132 Tyler Fudge (PER) Fall Kevin Brockner (MOR) 431

138 Blake Poole (MOR) Tech Fall Dylan Perrine (PER) 19-3

145 Brandon Lucking (MOR) Dec. Colin Neitzke (PER) 16-10

152 Nicholas Kastenbauer (MOR) Tech Fall Austen Schultz (PER) 26-11

160 Patrick Glynn (PER) Dec. Tyler Tober (MOR) 9-3

170 Cole Schmitz (PER) Fall Jeremy Kubot (MOR) 5:15

182 William Parks (PER) Fall Colton Smith (MOR) 1:36

195 Jordan Tober (MOR) Fall Jesse Klatt (PER) 1:29

220 Tyler Reineke (MOR) Maj. Dec. Trent Jahnke (PER) 12-2

285 Brady Beier (MOR) Fall Jesse Bucholtz (PER) :53

Round 2 – Pool B - Perham 48, North Branch 15

106 Ryan Senne (NB) Dec. Dylan Fudge (PER) 9-8

113 Ben Nelson (PER) Fall Aaron Robillard (NB) 1:14

120 Chase Curtis (PER) Fall Kody Strohmeyer (NB) 1:14

126 Sam Pirotta (PER) Dec. Thomas Steele (NB) 7-3

132 Alex Fitcha (NB) fall Tyler Fudge (PER) 2:50

138 Dylan Perrine (PER) Fall Andrew Peterson (NB) 1:14

145 Aaron Senne (NB) Dec. Colin Neitzke (PER) 4-2

152 Cameron Sampson (NB) Dec. Jacob Monson (PER) 7-0

160 Patrick Glynn (PER) Dec. Arik Steele (NB) 13-8

170 Cole Schmitz (PER) Fall Austin MacDonald (NB) 4:46

182 William Parks (PER) Dec. Tristan LaBelle (NB) 5-1

195 Jesse Klatt (PER) Dec. Mitchell Anderson (NB) 3-1

220 Trent Jahnke (PER) Fall Bailey Adams (NB) 1:35

285 Jesse Bucholtz (PER) Won by Forfeit

Round 3 Pool B - Ellsworth, Wis. 41, Perham 24

106 Sawyer Strom (ELLS) Dec. Dylan Fudge (PER) 5-2

113 Ben Nelson (PER) Fall Gabe Mancino (ELLS) 5:19

120 Anders Lantz (ELLS) Dec. Chase Curtis (PER) 7-4

126 Jens Lantz (ELLS) Maj. Dec. Sam Pirotta (PER) 23-9

132 Tyler Fudge (PER) Dec. Riley Malstrom (ELLS) 3-2

138 Brad Cain (ELLS) Fall Dylan Perrine (PER) 5:14

145 Colin Neitzke (PER) Dec. Jacob Fuchs (ELLS) 9-4

152 Josh Hines (ELLS) Maj. Dec. Jacob Monson (PER) 15-2

160 Gable Frandsen (ELLS) Fall Patrick Glynn (PER) 2:59

170 Logan Kemmerer (ELLS) Fall Cole Schmitz (PER) 1:09

182 William Parks (PER) Fall Brandon VanderMarliere (ELLS) 4:43

195 Brock Steldt (ELLS) Dec. Jesse Klatt (PER) 10-3

220 Schultz (ELLS) Fall Trent Jahnke (PER) 3:25

285 Jesse Bucholtz (PER) Fall Ken Stowe (ELLS) :42

 
Advertisement
Robert Williams
Robert has been the Sports Editor for the Focus since 2010 covering multiple state and national championship teams and is a mainstay at state tournaments each season covering the successful, athletic programs of Perham and New York Mills High Schools.
(218) 346-5900 x223
Advertisement
Advertisement