Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
A Noah Pesola pin in the 182-pound match put the Eagles up by 15 points in NY Mills' conference showdown victory over Osakis. Bob Williams/FOCUS

Wrestling: Eagles win conference showdown with Osakis, lock up top section seed

Email News Alerts
sports Perham, 56573
Perham Minnesota 222 2nd Avenue SE 56573

A Tyler Ehnert pin of Osakis' Ryan Larson in the fourth match of the night gave the New York Mills wrestling team the lead for good in the Prairie Conference Dual Championship. The Eagles went on to defeat the Silverstreaks 37-28 backing up the prior weekend's conference team championship.

Advertisement
Advertisement

Both teams were 4-0 in their respective conference divisions this season.

The victory also garnered the Eagles the top seed in Section 6A. Barnesville is seeded second and will likely contend with NY Mills for a trip to state if the brackets play out as expected.

Besides Ehnert's pin of Larson at 3:21 in the 126-pound match, Taylor Ericksrud, Maison Roberts, Michael Meyer and Noah Pesola all registered victories by fall, accounting for 30 of the Eagles' 37 points.

Shane Novak had no trouble winning his match by major decision, 13-2, over Brendon Coyer at 113 pounds.

Tyler Patron scored the other Eagles victory with a 5-3 decision over Cody Adolphson at 195 pounds.

The Silverstreaks rallied to within nine points at 28-19, but Pesola slammed the door pinning Peter Hagen at 3:01 with only three more matches to go. Patron's decision sealed the victory putting NY Mills up 18 points with the two heavyweight matches to go.

NY Mills will host the first and second rounds of Section 6A playoffs Tuesday, Feb. 14.

The No. 9-seeded Pelican Rapids Vikings take on No. 8 Wadena-Deer Creek at 6 p.m.

The winner of that match will take on the top-seeded Eagles at 7:30 p.m.

Match Summary:

106 Trenton Coyer defeated Jeremiah Harper by decision 13-8.

NYM 0, Osakis 3

113 Shane Novak defeated Jeremiah Harper by major decision 13-2.

NYM 4, Osakis 3

120 Ryan Engfer defeated Austin Haman by decision 6-4.

NYM 4, Osakis 6

126 Tyler Ehnert defeated Ryan Larson by fall 3:21.

NYM 10, Osakis 6

132 Taylor Ericksrud defeated Nick Sunder by fall 3:15.

NYM 16, Osakis 6

138 Maison Roberts defeated Austin Boerst by fall 0:53.

NYM 22, Osakis 6

145 Austin Rollag defeated Andrew Mindermann by decision 3-0.

NYM 22, Osakis 9

152 Austin Collins defeated Gunner Flynn by major decision 14-0.

NYM 22, Osakis 13

160 Michael Meyer defeated Tyler Spanswick by fall 2:39.

NYM 28, Osakis 13

170 Brandon Spanswick defeated Brian Pyle by fall 1:47.

NYM 28, Osakis 19

182 Noah Pesola defeated Peter Hagen by fall 3:01.

NYM 34, Osakis 19

195 Tyler Patron defeated Cody Adolphson by decision 5-3.

NYM 37, Osakis 19

220 Garret Sherr defeated Max Carlson by decision 3-1.

NYM 37, Osakis 22

106 Derek Carls won by forfeit.

Final: NYM 37, Osakis 28

Advertisement
Advertisement
Advertisement