Weather Forecast

Close
Advertisement

Wrestling: Hein and Nylander combine for six pins to lead Perham to runners-up at Dravis Duals

Email

STAPLES-Perham heavyweight Jesse Hein exerted less than three minutes of effort winning three matches by fall, while Cody Nylander dominated the 220-pound classes winning his three matches by fall in just over four minutes total time leading the Yellowjackets to a runners-up finish at the Don Dravis Duals in Staples Saturday.

Advertisement

After dispatching Long Prairie-Grey Eagle in the quarterfinals 61-6 and defeating Sartell-Saint Stephen, 39-23, in the semifinals, Perham met the #2-1A Kimball Area Cubs in the finals.

The Cubs and Yellowjackets met at the Frazee tournament Dec. 17 with the Cubs coming out on top 46-15.

Perham has improved since then, but not enough to handle the spirited Cubs, who took the Dravis title by a score of 42-30.

Kimball got out early with three straight pins to open an 18-0 advantage.

Brandon Lueders scored for Perham with a fall at 5:09 over Brady Mehr.

Marcus Harner provided Kimball's fourth pin in five matches with a 0:16 fall over Perham's Collin Nietzke.

Josh Werner and Luke Sailer brought Perham back with decisions, Sailer's in double overtime and Ty Haverland earned a forfeit at 152 pounds to cut the deficit to just six at 24-18.

Kimball wrestlers won four matches in a row to put the dual out of reach before Nylander and Hein put up their dozen points.

#5-1A ranked Alex Thurber moved down a weight to 190 to avoid Nylander and face Gio Garcia. Thurber pinned Garcia at 2:36.

Of Kimball Area's 10 ranked wrestlers, Perham faced seven, six of whom are ranked top five in their weight class. All seven were victorious.

Perham's ranked wrestlers Hein, Nylander, Lueders and Sailer combined for a record of 9-1 in the three duals.

Josh Werner, Haverland and Lueders were all 2-0 on the day for Perham.

Championship:

Kimball Area 42, Perham 30.

Third place:

St. Cloud Tech 38, Sartell-St. Stephen 28.

Fifth place:

Yellow Medicine East 40, Staples-Motley 33.

Seventh place:

Long Prairie-Grey Eagle 33, Crosby-Ironton 29.

Perham results:

Staples-Motley Don Dravis Duals, Saturday, January 21.

Finals:

Kimball Area 42, Perham 30

106 Mitchell McKee (KA) Fall Elliot Werner (P) 1:13

113 Quinten Berres (KA) Fall Sam Pirrotta (P) 0:23

120 Tanner Mills (KA) Fall Chase Curtis (P) 2:55

126 Brandon Lueders (P) Fall Brady Mehr (KA) 5:09

132 Marcus Harner (KA) Fall Collin Nietzke (P) 0:16

138 Josh Werner (P) Dec. Markus Mehr (KA) 8-3

145 Luke Sailer (P) Dec. in Double Overtime Josh Halicke (KA) 10-7

152 Ty Haverland (P) Forfeit

160 Jordan Joseph (KA) Fall Andrew Moberg (P) 2:27

170 Travis Schiefelbein (KA) Dec. William Parks (P) 9-2

182 Travis Willis (KA) Dec. Garrett Biegler (P) 5-2

195 Alex Thurber (KA) Fall Gio Garcia (P) 2:36

220 Cody Nylander (P) Fall Tim Konz (KA) 1:27

285 Jesse Hein (P) Fall Austyn Schlueter (KA) 0:49

Semifinals:

Perham 39 Sartell-Saint Stephen 23

106 Drew Bienusa (SAR) Dec. Elliot Werner (P) 3-2

113 Sam Pirrotta (P) Fall Jake Fernholz (SAR) 3:13

120 Jon Pelach (SAR) Dec. Dylan Perrine (P) 5-0

126 John Huber (P) Fall Tyler Snoberger (SAR) 3:02

132 Josh Werner (P) Dec. Zach Motschke (SAR) 5-4

138 Garret Counter (SAR) Dec. Brady Sazama (P) 3-2

145 Josh Halicke (SAR) Maj. Dec. Luke Sailer (P) 11-0

152 Ty Haverland (P) Dec. Zach Pederson (SAR) 11-6

160 Daniel Vitale (SAR) Maj. Dec. Andrew Moberg (P) 14-3

170 William Parks (P) Dec. Jed Anderson (SAR) 6-1

182 Garrett Biegler (P) Fall Macafee (SAR) 3:43

195 Brady Goebel (SAR) Fall Gio Garcia (P) 1:39

220 Cody Nylander (P) Fall Nick Jensen (SAR) 1:46

285 Jesse Hein (P) Fall Antone Thene (SAR) 1:44

Quarterfinals:

Perham 61 Long Prairie-Grey Eagle 6

106 Elliot Werner (P) Tech. Fall Nicholas Middendorf (LPGE) 6:00

113 Chase Curtis (P) Dec. Migual Ambriz (LPGE) 7-3

120 Dylan Perrine (P) Dec. Creg Donabauer (LPGE) 9-8

126 Brandon Lueders (P) Won by Forfeit

132 Collin Nietzke (P) Fall Remington Meagher (LPGE) :52

138 Luke Sailer (P) Won by Forfeit

145 Brady Sazama (P) Won by Forfeit

152 Patrick Glynn (P) Tech. Fall Rene Eldidy (LPGE) 5:45

160 Jamie Wright (LPGE) Dec. Andrew Moberg (P) 4-1

170 Jake Monson (P) Won by Forfeit

182 Lenard Bennett (LPGE) Dec. Garrett Biegler (P) 7-4

195 Gio Garcia (P) Dec. Ben Frieler (LPGE) 10-4

220 Cody Nylander (P) Fall Peterson (LPGE) :52

285 Jesse Hein (P) Fall Devin Roering (LPG) :12

Advertisement
Robert Williams
Robert has been the Sports Editor for the Focus since 2010 covering multiple state and national championship teams and is a mainstay at state tournaments each season covering the successful, athletic programs of Perham and New York Mills High Schools.
(218) 346-5900 x223
Advertisement
Advertisement
randomness