For the 54 East Otter Tail 4-H youth, participating in the virtual showcase, trying something new was the theme of the 2020 EOT 4-H Virtual Showcase. Due to the COVID-19 pandemic, the face to face showcase for youth enrolled in the EOT 4-H program went virtual to continue to provide youth with an opportunity to share their project work learning with a judge and other 4-Hers. Virtual showcasing was a huge learning curve for youth and 4-H staff alike, but the greater the curve, the greater the learning.

However, trying something new is the pathway in which youth and adults find that niche, that spark that begins to bring forth purpose and meaning in life. If you were to ask 4-Hers who participated in the virtual judging you would hear quite often; “this was hard”, and yet many persevered through it, which develops resilience, a virtue not taught through a formal learning environment.

Top honors for non-livestock were in the 3-5 grade age group, who were required to make a five to 10 minute video on Flipgrid in which the judge reviewed and gave feedback through Flipgrid for youth to listen to at a convenient time:

  • Gold Medalist was Breckin Foley (EOT Wranglers)
  • Silver Medalist was Ella Hendrickson (Rock-A-Boosters)
  • Bronze Medalist was Ella Horn (Henning Shining Lights)

Brecken Foley, non-livestock project. (Submitted photo)
Brecken Foley, non-livestock project. (Submitted photo)

WDAY logo
listen live
watch live
Newsletter signup for email alerts

Non-livestock exhibitors in the grades six and above were required to be on a Zoom video meeting with the judges to do the conference evaluation of their project work. Top honors in this age group were:

  • Gold Medalist: Maggie Cronk (Country Bumpkins)
  • Silver Medalist: Adyn Sherperski (EOT Wranglers)
  • Bronze Medalist Kara Kostohryz (Perham Pride)

In the livestock arena: Youth upload photos and a video of their animal science project work, and then did a Zoom meeting with a judge to hear the reasonings for the judges’ placings.

Swine:

  • Champion Market Gilt: Vanessa Dorn (Country Bumpkins)

  • Champion Breeding Gilt: Izak Schermerhorn ( Independent)

Sheep:

  • Champion Breeding Ewe: Ashton Hendrickson (Rock-A-Boosters)

  • Champion Market Lamb: Breanna Bunkowski (Henning Shining Lights), Res. Champion: Breanna Bunkowski (Henning Shining Lights)

  • Champion Intermediate Sheep Showmanship: Breanna Bunkowski (Henning Shining Lights)

Rabbit:

  • Champion Doe: Gabriel Thompson (Butler 4-H), Res. Champion Doe: Micah Thompson (Butler 4-H)

  • Champion Buck: Micah Thompson (Butler 4-H), Res. Champion Buck: Ella Horn (Henning Shining Lights)

  • Champion Junior Showmanship: Arwen Dobratz (Country Bumpkins), Res. Champion: Ella Horn (Henning Shining Lights)

Poultry:

  • Champion Egg Layers: Autumn Dobratz (Country Bumpkins), Res. Champion: Arwen Dobratz ( Country Bumpkins)

  • Champion Breeding Pen: Ella Horn ( Henning Shining Lights), Res Champion; Autumn Dobratz (County Bumpkins)

  • Champion Market Pen: Ella Horn ( Henning Shining Lights)

  • Champion Ducks: Arwen Dobratz (Country Bumpkins) Res. Champion Autumn Dobratz (Country Bumkins)

  • Champion Intermediate Showmanship: Myrissa Guenther (Country Bumpkins)

  • Champion Junior Showmanship: Autumn Dobratz (Country Bumpkins ), Res. Champion Arwen Dobratz (Country Bumpkins)



Goat:

  • Champion Market Goat: Caroline Schwantes ( Butler 4-H), Res Champion: Lillian Woodbridge (Country Bumpkins)

  • Champion Dairy Goat: Lillian Woodridge (Country Bumpkins)

  • Champion Junior Showmanship: Caroline Schwantes ( Butler 4-H)

  • Champion Goat Interview: Caroline Schwantes ( Butler 4-H)



Beef:

  • Champion Market: Kasilyn Bunkowski ( Henning Shining Lights)

  • Champion Breeding: Britney Loerzel ( Dent Helping Hands), Res. Champion: Alyvia Bunkowski (Henning Shining Lights)

  • Champion Senior Showmanship: Alyvia Bunkowski (Henning Shining Lights), Res. Champion: Kaislyn Bunkowski (Henning Shining Lights)

  • Champion Intermediate Showmanship: Breanna Bunkowski (Henning Shining Lights)

Dairy:

  • Champion Holstein Cow: Blake Malone ( Henning Shining Lights), Res. Champion Cow: Blake Malone (Henning Shining Lights)

  • Champion Holstein Yearling : Maggy Weller ( Heinola Hustlers) , Res. Champion Audrey Weller (Heinola Hustlers)

  • Champion Holstein Calf; Caroline Schwantes ( Butler 4-H), Res. Champion: Charlotte Mursu ( Heinola Hustlers)

  • Champion Colored Breed Cow: Brielle Malone ( Henning Shining Lights), Res. Champion: James Minten (Butler 4-H)

  • Champion Colored Breed Yearling: Caylee Seedorf (Butler 4-H), Res Champion: Isaac Blashack ( Woodside Workers)

  • Champion Senior Dairy Showmanship: James Minten (Butler 4-H), Res. Champion: Maggie Cronk (Country Bumpkins)

  • Champion Junior Showmanship: Caroline Schwantes (Butler 4-H), Res. Champion: Caylee Seedorf (Butler 4-H)

  • Champion Senior Dairy Interview: Maggie Cronk (Country Bumpkins), Res. Champion: James Minten (Butler 4-H)

  • Champion Junior Dairy Interview: Caylee Seedorf ( Butler 4-H), Res. Champion: Caroline Schwantes (Butler 4-H)