ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Perham boys, girls, take first at track meet

Teams continue to improve in all events

yellow-jackets-logo-1.jpg

The Perham boys and girls track teams took first place in a meet at Pelican Rapids Thursday, April 29. They defeated the teams of United Clay Becker, Pelican Rapids, Park Christian, and Hillcrest.

In the track events for the girls team, Perham's Gracie Morris took first in the 100 meter dash with a time of 13.96. Quincy Anderson won the 3200m run with a time of 13:51. Lauryn Rustad took first in the 100m hurdles and the 300m hurdles with times of 17.48 and 53.50, respectively. The girls relay teams also took first in the 4x100m relay with a time of 55.80, the 4x200m relay with a time of 1:59.15, and the 4x800m relay with a time of 11:03.90.

In the boys track events, Levi Richter won the 100m dash with a time 12.08. Jakob McCleary took first in the 800m run and 1600m run with times of 2:03.23 and 4:36.58, respectively. Carson Hespe won the 3200m run with a time of 10:34.05, and Tiavion Posey took first in the 110m hurdles with a time of 18.85. The boys relay teams also took first in the 4x100m relay with a time of 47.53, the 4x200m relay with a time of 1:39.06, and the 4x400m relay with a time of 3:45.45.

The girls team also did well in the field events. The Yellowjackets took the top five spots in the pole vault, led by Danial VanWatermulen with a height of 9-00. Perham also swept the triple jump event, with Perham's Jaden Hackel winning with a distance of 34-10.50.

In field events for the boys team, the Yellowjackets took the top three spots in the pole vault. Levi Richter took first place with a height of 12-00. Richter also took first in the long jump with a distance of 19-09.00. Colton Hackel took first in the triple jump with a distance of 39-11, and Caleb Lung won the shot put with a distance of 45-09.

ADVERTISEMENT

Head coach Mike Peterson was pleased with how the athletes competed. "We have nothing but praise for the athletes and the awesome effort that they continue to put out on a daily basis, both in practices and meets."

The Yellowjackets host their next meet at 4:30 p.m. Tuesday, May 4.

Girls Team Results

Perham 178, United Clay Becker 85, Pelican Rapids 52, Park Christian 28, Hillcrest 7

Perham Girls Individual Results

100m dash-1 Gracie Morris, 13.96; 3 Ariana Doll, 14.54; 200m dash-2 Willow Thiel, 29.27; 3 Lola Pulver, 29.33; 8 Maya Richter, 32.97; 400m dash-2 Mary Wunderlich, 1:05. 79; 3 Lola Pulver, 1:06.01; 800m run-4 Mya Morris, 2:41.95; 6 Mia Lung, 2:51.32; 7 Lola Strong, 2:54.92; 9 Myriah Tharaldson, 3:06.15; 1600m run-2 Leelou Novotny, 5:46.63; 5 Lola Strong, 6:34.83; 7 Myriah Tharaldson, 6:52.01; 3200m run-Quincy Anderson, 13:51.00; 100m hurdles-1 Lauryn Rustad, 17.48; 2 Jaden Hackel, 17.90; 3 Lily Aakre, 18.31; 8 Erin Becker, 21.56; 300m hurdles-1 Lauryn Rustad, 53.50; 3 Jaden Hackel, 54.24; 5 Lily Aakre, 54.28; 6 Olivia Rosenthal, 57.26; 100m relay-1 Ariana Doll, Jaden Hackel, Kennedy Pilgrim, Willow Thiel, 55.80; 200m relay-1 Ariana Doll, Gracie Morris, Kennedy Pilgrim, Mary Wunderlich, 1:59.15; 400m relay-2 Gracie Morris, Mary Wunderlich, Lola Pulver, Lauryn Rustad, 4:18.88; 4 Mya Morris, Liz Birkeland, Leelou Novotny, Stella Strong, 4:23.27; 800m relay-1 Mya Morris, Liz Birkeland, Stella Strong, Mia Lung, 11:03.90; High Jump-2 Willow Thiel, 4-10; 4 Trinity Covington, 4-00; 5 Erin Becker, 4-00; 6 Olivia Rosenthal, 4-00; Pole Vault-1 Danial VanWatermulen, 9-00; 2 Leelou Novotny, 8-00; 3 Gracie Morris, 8-00; 4 Maya Richter, 7-00; 5 Natalie Rooney, 7-00; Long Jump-3 Lauryn Rustad, 13-11.50; 5 Natalie Rooney, 13-01.75; 7 Danial VanWatermulen, 12-10.75; 9 Lola Pulver, 12-07.25; Triple Jump-1 Jaden Hackel, 34-10.50; 2 Mary Wunderlich, 32-11.50; 3 Kennedy Pilgrim, 31-09.50; 4 Lily Aakre, 26-06.75; Shot Put-3 Autumn Ziemann, 26-11.50; 7 Kira Johnson, 25-07; 8 Gracie Edwards, 24-10; Discus-2 Allyson Streiff, 83-10.50; 3 Kira Johnson, 80-10.50; 6 Gracie Edwards, 76-00.50; 11 Autum Ziemann, 56-06.50

Boys Team Results

Perham 149, Park Christian 64, United Clay Becker 60, Pelican Rapids 59, Hillcrest 29

ADVERTISEMENT

Perham Boys Individual Results

100m dash-1 Levi Richter, 12.08; 5 Noah Thompson, 12.31; 200m dash-11 Domanik Hagen, 27.87; 13 Jovani Vazquez, 28.46; 400m dash-3 Gabe Thompson, 56.89; 800m run-1 Jakob McCleary, 2:03.23; 2 Caden Doll, 2:20.03; 4 Carter Flatau, 2:27.02; 1600m run-1 Jakob McCleary, 4:36.58; 3 Caden Doll, 5:11.53; 4 Carter Flatau, 5:15.02; 5 Micah Thompson, 5:15.75; 3200m run-1 Carson Hespe, 10:34.05; 110m hurdles-1 Tiavion, 18.85; 300m hurdles-2 Elijah Morris, 47.26; 7 Domanik Hagen, 54.80; 8 Colton Hackel, 55.72; 9 Jovani Vazquez, 1:00.14; 100m relay-1 Levi Richter, Noah Thompson, Elijah Morris, Colton Hackel, 47.53; 200m relay-1 Aiden Kennedy, Noah Thompson, Gabe Thompson, Colton Hackel, 1:39.06; 400m relay-1 Jackob McCleary, Gabe Thompson, Micah Thompson, Elijah Morris, 3:45.45; 4 Aiden Kennedy, Carter Flatau, Caden Doll, Carson Hespe, 4:06.47; High Jump-2 Elijah Morris, 5-04; 5 Noah Novotny, 5-00; Pole Vault-1 Levi Richter, 12-00; 2 Aiden Kennedy, 10-06; 3 Noah Novotny, 10-00; 6 Noah Thompson, 7-06; Long Jump-1 Levi Richter, 19-09; 11 Tiavion, 14-01; Triple Jump-1 Colton Hackel, 39-11; 2 Gabe Thompson, 39-06; 3 Micah Thompson, 36-11.50; Shot Put-1 Caleb Lung, 45-09; 8 Gustavo Gonzalez, 27-10; 9 Jackson Mertes, 26-08.50; 13 Haven Roth, 24-10.50; Discus-6 Haven Roth, 76-08; 7 Gustavo Gonzalez, 75-04.50; 8 Jackson Mertes, 74-05.50

What To Read Next
The Perham boys basketball team routed Barnesville with the help of Soren Anderson’s historic night.
The Perham girls basketball team defeated Frazee at Perham and raised $2,000 for Hoops for Hope on Tuesday night.
The Perham Gymnastics team fell to Fergus Falls at the Nelson Rec Center on Tuesday night.
The Detroit Lakes girls hockey team fell to the Northern Lakes Lightning on Tuesday night.